Az egészséges napozás ABC-je
"A nyár forró és mozdulatlan..." és egyre erősödő napsütéssel örvendeztet, vagy riaszt el bennünket a szabadban töltött óráktól.
Már-már közhelynek számít, hogy óvnunk kell bőrünket a kíméletlen déli napfénytől. Ez nem csupán a ráncok és a bőr korai öregedésének elkerülése miatt fontos, hanem a káros UV-sugárzás okozta bőrelváltozások és bőrdaganatok (melanoma, basalioma, spinalioma) megelőzése miatt is.
Mit tehetsz az erős napsütés ellen?
Sokan automatikusan válaszolják, hogy szükség van egy legalább 50 faktoros krémre, napszemüvegre, könnyű kendőre.
A napszemüveg és a kendő rendben van, de az 50 faktoros krémet érdemes alaposabban megvizsgálni. Fontos, hogy milyen módon nyújt védelmet bőrünknek és milyen összetevőket tartalmaz.
Kezdjük az elején
Mit is jelent az UV sugárzás, amiről általában csak azt tudjuk, hogy védeni kell a szemünket és a bőrünket tőle?
Az UV (ultraviola) sugárzás 180-400 nm hullámhosszú elektromágneses sugárzás, amely a látható fény tartományán kívül esik. Három fő típusát különböztetjük meg:
-
- UV-A (400-315 nm)
- UV-B (315-280 nm)
- UV-C (280-180 nm).
A hullámhossztól függ, hogy hatnak a bőrünkre és a testünkre ezek a sugárzások.
Ránk főként az UV-A és az UV-B sugárzás hat.
UV-A: Roncsolja a bőrünk védelméről gondoskodó Melanint (a D vitamin képződését és a bőr hámsejtjei között termelődő UV szűrő pigment), miközben káros anyagcseretermékek keletkeznek és gyulladást keltő, vagy akár a sejtek DNS-ét károsító szabadgyökök szabadulnak fel. Ráadásul ez a folyamat akkor is folytatódik jó néhány órán keresztül, amikor már árnyékba menekülünk.
UV-B: Rövidebb hullámhosszú, főként a bőr felszíni rétegeit érintő sugárzás. Az UV-B az, ami a napozáskor szép pirosra süt bennünket. Vannak jótékony hatásai, pl. segíti a Melanin termelését is. De amint elmegyünk a napról a bőrpír képződése azonnal leáll és elkezdődik a bőr regenerációja.
Fontos tudni!
Az UV-A nem csak a tűző napsugárzáskor ér minket. Sajnos ezt a sugárzást a számítógépek, laptopok, mobil ketyerék is kibocsátják magukból. Ezt a sugárzást hívjuk kék-fénynek.
Ez ellen akkor is érdemes védeni a bőröd, amikor órákon keresztül ülsz a monitor előtt. Lehet, hogy mókásan nézel ki, de megéri!
Hogy válogass a napvédők kínálataiból?
1. Ökölszabály
Mindig olyan napvédőt válassz, ami mind a leégést okozó UV-B, mind a melaninokat károsító UV-A ellen is véd. Ezt általában a flakonon is feltüntetik. Ha az összetevők között szerepel a cink-oxid, akkor tuti a védelem UV-A és B ellen is!
2. Ökölszabály
Nézd meg az összetevőket! Tudom riasztó az a sok adat, amit a flakonok oldalán feltüntetnek. Mivel esélytelen, hogy mindegyiknek utána járjunk, legfeljebb csak bízhatunk a gyártók gondosságában…
Én igyekszem tudatosabban megválogatni a napvédőket, és lehetőség szerint olyan készítményt választok, ami főként fizikai módon fejti ki a napvédő hatását.
Fizikai vagy kémiai védelem?
Nos, a napvédő / fényvédő termékek 2 fő módon: fizikai vagy kémiai védelemmel akadályozzák meg, hogy a bőrünk ne károsodjon.
Fizikai fényvédőkbe kevert ásványi szemcsék a bőrön megtapadnak és páncélként verik vissza az UV-sugarakat. A napsugarakat és a kék fényt is!
Emiatt ezek a krémek fehér, vagy sárgás réteget képeznek a bőrön. Ez néha zavaró lehet, de a hatásuk tuti, és legalább látod, hogy pl. a gyerkőcnek minden porcikáját sikerült-e bekenni. Ilyen fizikai védelmet ad minden olyan termék, ami cink-oxidot tartalmaz.
A kémiai fényvédők a bennük lévő kemikáliák (vegyi anyagok) segítségével elnyelik és hővé alakítják át a bőrön keresztül behatoló UV sugarakat. Ők nem hagynak semmilyen látható nyomot a bőrön.
A gond az velük, hogy ezek a vegyületek sok esetben hormonszerű anyagok, amik a bőrön kiválóan felszívódnak. Innen a véráramba, vizeletbe, vagy akár az anyatejbe is bekerülnek, és gyakran módosítják a hormon működést. Hosszútávú használatuk komoly kockázatot jelent.
Nézzük a bűnös összetevőket!
Ezeket az anyagokat már az USA Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatósága és az EU is vizsgálta. A készítményekben 6 olyan gyakori összetevőt azonosítottak, ami megzavarja az ösztrogén a progeszteron és az androgén hormonok termelődését.
Csökkentik a férfi nemzőképességet, szerepük lehet az alacsony születési súly kialakulásában. Az erős napfény hatására bőrirritációt, ekcémát, vagy pigment-foltokat okozhatnak.
A 6 főbűnös
-
- avobenzon
- oxybenzon
- octocrylene
- homosalate
- octisalate
- octinoxate
Tehát a második ökölszabály szerint keress olyan napvédő krémet, spray-t, stiftet, ami nem tartalmazza ezeket az összetevőket!
Megéri óvatosnak lenni
A bőrünk óriási felület, kb. 200 m2 Megfelelő védelméhez elég sok napvédő szükséges. Ráadásul naponta többször is, 2-3 óránként végig kell kenni magad, ha valóban hatásosan szeretnéd megvédeni magad az UV sugarakkal szemben. Tehát nem mindegy, hogy mivel kezeled, és hogy mi jut be a bőrön át a véráramba!
3. Ökölszabály
A megfelelő faktorszám kiválasztása.
Mi az a fényvédő faktor?
Nagyon leegyszerűsítve azt jelzi, hogy hányszor hosszabb időt tölthetsz a napon anélkül, hogy a bőröd károsodna. Tehát, ha mondjuk a bőröd nagyon kényes és 10 perc alatt pirosra sül, akkor pl. egy 20-as faktorú krémmel bekenve kb. 200 perc alatt fogsz leégni.
Érdemes legalább 30-as faktorú napvédőt használni!
De, akármilyen magas faktorú készítményt is kensz a bőrödre, fürdőzés után, vagy legalább 2-3 óránként meg kell ismételni a kenegetést. Az 50-es faktorú készítményt is érdemes 2-3 óránként újra kenni! Ezt főleg a kémiai védelemmel működő készítményeknél tedd meg!
4. Ökölszabály
Akár fizikai, akár kémiai védelmet ad egy napvédő, az szárítja a bőrt!
Ezért a termék kiválasztásánál érdemes arra odafigyelni, hogy az összetevők között legyen hidratáló, illetve bőrregeneráló hatású olaj is. Ne gondold, hogy ez túl nagy elvárás. Több ilyen készítmény is van.
Az én személyes kedvencem, amit bátran alkalmazunk az egészen pici, néhány hónapos unokámnál is, az a DoTerra termékcsalád bababarát napvédő készítménye.
Ez minden kritériumnak megfelel, de egészen biztos, hogy találsz más szuper készítményt is. A lényeg, hogy válassz tudatosan!
Most már csak egy fontos teendőd maradt a nyárra!
Érezd nagyon jól magad és élvezd a természetet és a napsütést!
Szerző:
Batta Ágnes
Természetes Gyógymódok Tanácsadója
Diplomás Higiénikus
Honlap: www.alternativgyogyasz.hu
2024.07.15
Címkék: napi tanács
Kapcsolódó cikkek
Szeretnél magyarázatot kapni, megfoghatatlan panaszaidra?
Szeretnéd megtudni, hogy tüneteid hátterében vajon a hormonok játéka áll?
Töltsd ki a tesztet, és azonnal megkapod a választ!
Az értékelésből kiderül:
- mit tehetsz, hogy ne alakuljanak ki a komolyabb tünetek,
- milyen laboratóriumi vizsgálatokat érdemes elvégeztetned,
- milyen alternatív lehetőségekkel tudod a panaszaidat legyőzni,
- hogyan tudod megszüntetni a kialakuló hormonális egyensúly zavart.
Utóbbi írások
- Ági egészen máshogy közelíti meg a testben rejlő problémát
- Ne hagyd, hogy az álmatlanság irányítson, tippek a jobb alvásért!
- Az egészséges napozás ABC-je
- Mi történhet, ha nem iszol megfelelően?
- Szúnyogok, egyre nagyobb a veszély!