Gyógyítás, egészségmegőrzés illóolajokkal
Terapeutaként és családanyaként is imádom az illóolajokat. Hogy miért?
Mert gyors és látványos eredmények érhetők el akár a pácienseim, akár a családom körében. Egy mezei házibaleset /horzsolás, égés, fejfájás, hányinger, hasmenés stb./ kezelése már szinte "rutinmunkává" válhat az olajokkal.
Kis tanulással és odafigyeléssel biztonsággal alkalmazhatók és szinte a teljes házipatikánk lecserélhető szívesen használt, természetes gyógy-szerekre.
Előadás
Havi rendszerességgel tervezett „Illóolaj alapismeretek” előadáson sok-sok példán keresztül szeretném bemutatni az illóolajok csodálatos világát. A tanfolyam ingyenes, alapvetően figyelemfelkeltésnek szánom, kb. 2 óra időtartamban, az online térben. A felmerülő kérdésekre pedig igyekszem azonnal válaszolni.
Miért tudjuk az illóolajokat hatékonyan alkalmazni?
Mert egy-egy illóolaj számos (50-500 féle) gyógyszertanilag igazolt hatóanyaggal rendelkezik. A hatóanyag molekulák szerkezetének köszönhetően akár a légutakon, akár a bőrön keresztül is képesek felszívódni. A vérkeringésünk segítségével pedig képesek egészen a sejtjeinkig eljutni, és ott a sejtek szintjén tudják kifejteni egészség-megőrző hatásukat.
Az illóolajokkal kiválóan lehet hatni: a testre, a lélekre, és az elmére egyaránt.
Hatóanyag-tartalmuktól függően számtalan élettani hatásukat használhatjuk ki.
Emésztőrendszerre gyakorolt hatása
-
- Szélhajtó, görcsoldó.
- Segíti a gyomor-, és bélnedvek elválasztását, segíti az emésztést.
- Javítja a zsírok bontását.
- Egyes illóolajok segítik az epeürítést, serkentik az epetermelést.
- Antimikrobiális hatású
- Támogatja a sejtregenerációt, különösen, ha ott felmaródás, vagy fekély van.
- Gyulladás csökkentő.
- Segíti a normál bélflóra regenerációját.
Légzőrendszerre gyakorolt hatása
-
- Köptető, és nyákoldó tulajdonságú
- Elősegítik a légutakban letapadt kóros váladékok elfolyósodását, és kiürülését.
- Javítja a légutak átjárhatóságát.
- Antibiotikus tulajdonságának köszönhetően csökken a légutakban megtapadt kórokozók szaporodása.
- Csökkentik a légúti gyulladásokat, és hurutokat.
Antimikrobális hatású
-
- Megakadályozza a baktériumok, gombák, vírusok szaporodását.
- Az egyes illóolajok baktériumölő hatása eltérő. Azt, hogy mennyire erős fertőtlenítő hatással bír, a Fenol együttható mutatja meg. Ez azt jelenti, hogy az egyes illóolaj hányszor erősebb fertőtlenítő, mint a fertőtlenítő szerek közül legerősebbnek számító Fenol.
- Ezt a hatását használják ki a sebek kezelésénél is.
Szívműködést, és vérkeringést segítő hatású
-
- Egyes illóolajok a szaglóidegek útján képesek a nyúlvelői központok serkentésére. Ezzel segítik a légzést, és a szívműködést, emelik a vérnyomást.
- Vannak olyan olajok is, amik nyugtató, és enyhegörcsoldó hatásuknak köszönhetően képesek az ideges eredetű magas vérnyomást csökkenteni, és a stressz miatt kialakult szívpanaszokat enyhíteni.
Húgyutakra gyakorolt hatása
-
- Fokozzák a kiválasztott vizelet mennyiségét.
- Csökkentik a vesehomok, és vesekő kialakulásának esélyét.
- Gátolják a húgyúti fertőzések kialakulásának lehetőségét.
Külsőleg
-
- Gátolják a gyulladások kialakulását, segítik a meglévő bőrirritációk, gyulladások gyógyulását.
- Megnyugtatják az érzékeny bőrt.
- Javítják a bőr helyi vérellátását.
- Néhány illóolaj érzéstelenítő, és fájdalomcsillapító hatású. Ezt főleg a mozgásszervi panaszok csökkentésénél használhatjuk ki.
- Segítik a sebek gyógyulását.
- Támogatják az egyes bőrrétegek sejtképződését, anyagcseréjét, és a bőr természetes megújulását.
Bevethetjük őket
-
- nyugtatásra, serkentésre, vágykeltéshez
- depresszió-, és gyász, vagy elengedés esetén
- szorongásoldáshoz, vagy a motivációhoz, stb.
Segítségünkre lehet
-
- a tanulási nehézség leküzdésében
- az összeszedettség megteremtésében
- koncentráció támogatásában
- figyelemzavar, és a mentális problémák kezelésében (ADHD, Autizmus, Parkinson kór stb.)
Láthatjuk, hogy az illóolajoknak igazolt, komplex gyógyító, egészségmegőrző hatása van.
Történelem dióhéjban
Már az ókori kultúrákban kiemelt szerepet kaptak az illóolajok. A vallási szertartásokon túl használták őket a szépségápolásban, és a korabeli orvosi eljárásokban is.
Felhasználták gyógykenőcsök, krémek, bedörzsölő szerek, masszázs-, és gyógy olajok, füstölők, fürdősók, szájápoló szerek, bőrápoló termékek, inhaláló-, és légtér frissítő készítmények, borogatások, gyógyszerek, tinktúrák elkészítéséhez is.
Az antibiotikumok megjelenéséig ezeket az illóolajokat alkalmazták a sebek elfertőzésének gátlására, és az egyes betegségek gyógyítására.
Az utóbbi 2-3 évtizedben a modern orvostudomány újra felfigyelt az illóolajok egészségre gyakorolt hatására. Tudományos kutatásokkal igazolták az egyes illóolajok tulajdonságait, toxikológiai jellemzőit, és a testi, valamint a pszichés hatását is.
Mik is azok az illóolajok?
Az illóolajoknak nevezzük a növényekben előforduló illatos, vagy illékony vegyületek összességét. Megtalálhatóak a fák kérgeiben, gyökereiben, a növények szárában, virágában, a gyümölcsök héjában, vagy egyéb növényi részekben.
Az illóolajok a növények életében fontos szerepet töltenek be. Ők csalogatják a megporzást végző rovarokat, vagy tartják távol a növényi kártevőket. Emellett regenerálják, és oxigénnel telítik a növényi sejteket, és részt vesznek a növény immunvédekezésében is.
Minden illóolaj több komponensből álló, bonyolult felépítésű vegyület. Összetétele függ az időjárástól a talaj összetételétől, és a származási helyétől. Ennek megfelelően egy-egy illóolajban lévő vegyületek száma akár 50 és 500 között is változhat.
Vizsgálták az olajok hasznosulását szaglóhámon, bőrön, vagy emésztőrendszeren keresztül. Az orvosi aromaterápia mindhárom módon alkalmazza. A belsőleges alkalmazása azonban szigorú feltételekhez kötött, a legtöbb gyártó esetében nem javasolt.
Hogyan hat szervezetünkre az illóolaj?
Hatását több fronton is ki tudja fejteni.
-
- Belégzésük során a szaglópályákon intenzív hatást gyakorol az idegrendszerre (agy limbikus rendszerére, az agyalapi mirigyre, és a hypothalamusra).
Így az illóolajok közvetlenül tudják kiegyensúlyozni a hormon rendszert, és ezzel hatást gyakorolnak a létfontosságú életfunkciókra (vérnyomást, szívverést, légzést, emésztést, testhőmérsékletet), valamint a psziché állapotára.
- Belégzésük során a szaglópályákon intenzív hatást gyakorol az idegrendszerre (agy limbikus rendszerére, az agyalapi mirigyre, és a hypothalamusra).
-
- Az illóolajok a limbikus rendszer stimulálásával nem csak a test fizikai állapotát befolyásolják. Az illatok hatnak a hangulatokra, segítik a megérzések, vagy az alkotókészség felerősödését, emelik a tanulás, vagy az emlékezés hatásfokát, lenyugtatják a háborgó lelket, oldják a gátlásokat, csökkenthetik a stressz megélését.
-
- Bőrön át felszívódva közvetlenül a véráramba kerülnek, amivel illóolaj összetevők eljutnak a különböző szerveinkhez, és sejtjeinkhez. Itt közvetlenül képesek kifejteni a hatásukat. Sejtszinten részt vesznek az ionháztartás kialakításában, és ezzel szabályozzák a sejtek közötti kommunikációt.
-
- Főként inhalálással kerül a szervezetbe. A tüdőbe került parányi molekulák az oxigén molekulákhoz kapcsolódva bejutnak a vérkeringésbe, és ezzel a sejtekhez. Segítik a test öngyógyító erőit.
Illóolaj alapismeretek
Havi rendszerességgel tervezett Illóolaj alapismeretekről szóló előadásban sok-sok példán keresztül szeretném bemutatni az illóolajok csodálatos világát.
A tanfolyam ingyenes, alapvetően figyelemfelkeltésnek szánom, kb. 2 óra időtartamban, az online térben. A felmerülő kérdésekre pedig igyekszem azonnal válaszolni.
Batta Ágnes
Természetes gyógymódok tanácsadója
Komplementer hormonegyensúly terapeuta
Akupresszőr, Fülakupunktúrás addiktológus
Diplomás higiénikus