Hormonegyensúly zavarok
Rendszertelen vagy görcsös menstruáció kínoz? Ciszták, vagy mióma alakult ki nálad? Régóta próbálkoztok és nem sikerült áldott állapotba kerülnöd? Pajzsmirigy hormonokkal összefüggő tüneteid, vagy inzulin rezisztenciád van? Hiába próbáltál meg mindent, mégsem sikerül lefogynod? Arcodat pattanások díszítik, hajad ritkul? Párodnál prosztata problémák léptek fel?
Midezek hátterében érdemes hormonegyensúly zavarokat keresni.
A káros környezeti hatások, és a minket emésztő érzelmi és egyéb problémák erőteljesen befolyásolják a szervezetünk működését, a közérzetünket, a teherbírásunkat, emberi kapcsolatainkat, gondolkodásunkat, egyszóval az egész életminőségünket.
Azt, hogy szervezetünk, hogyan reagál ezekre a változásokra alapvetően két fő irányító rendszerünk befolyásolja:
az idegi és a hormonális rendszer. Bővebben…Idegi és hormonális szabályozás
De kezdjük a legelején: Mik is azok a hormonok?
A hormonok olyan molekulák, amik kémiailag kódolt üzeneteket továbbítanak a vér útján a hormontermelő mirigytől a különböző sejtek felé. Ezek segítik a szervezetünk működését összehangolni.
Szerteágazó feladataik miatt számos betegség háttérében lehet a hormonális egyensúly felborulása. Ezért érdemes rá kellő figyelmet fordítani
A hormonváltozások és a férfiak
A férfiak egyre gyakoribbá váló szív és érrendszeri problémáiért, az immunrendszeri zavarokért, a daganatos elváltozásokért, a prosztatával és potenciával kapcsolatos problémáiért, vagy a megtermékenyítő képesség csökkenéséért ma már nem csak a rohanó életmódot, a stresszt, vagy a táplálkozási hibákat, hanem a környezetünk hormonterhelését is felelőssé tehetjük.
A férfiak nemi hormon egyensúlyát is a nőkéhez hasonlóan két fontos hormon határozza meg. Az elsődleges hormon a tesztoszteron. Bővebben... Tesztoszteron
A másik meghatározó hormon - hasonlóan, mint a női szervezetben - a progeszteron. Bár a férfiak szervezete csak kicsiny mennyiségben állítja elő ezt a hormont, szerepe mégsem elhanyagolható. Előanyagából képződik ugyanis a tesztoszteron, valamint a stressz reakciókért és a gyulladások csökkentéséért felelős hormon a kortizol.
Bővebben... Progeszteron férfiakban
A férfi szervezet harmonikus működését is, a nőkéhez hasonlóan, ennek a két hormonnak a kényes egyensúlya határozza meg.
Az egyensúly igen könnyen felborulhat. Nézzük az okokat
-
- Tartós stressz, vagy gyulladások /amihez kortizol termelés miatt a progeszteron szint csökken/
- Helytelen életviteli és étkezési szokások, elhízás /mozgás hiánya, alkohol, dohányzás, szénhidrát dús táplálkozás/
- Mindennapjainkban jelen lévő hormontartalmú készítmények szervezetbe kerülése /pl.: hormonkészítményekkel táplált állati eredetű élelmiszerek fogyasztása, ösztrogén tartalmú táplálékok fogyasztása/
- Ösztrogénhatású adalékokat tartalmazó tisztító és tisztálkodó szerek /szappanok, illatszerek, borotválkozó szerek/, valamint vegyszerek használata
Ezekkel a termékekkel napi szinten többször is találkozhatunk. A legfőbb probléma velük, hogy főként női hormonokat, illetve hormonszerű vegyületeket tartalmaznak. Míg a női szervezetbe komoly ösztrogén dominanciát okoznak, a férfiak szervezetébe jutva ezek a vegyületek erőteljesen gyengítik a férfi nemi hormon a tesztoszteron védőhatását.
Milyen tüneteket okozhat az egyensúly felborulása?
-
- kimerültség, ingerlékenység, alvászavarok
- potenciálzavarok, gyenge erekció
- terméketlenség
- súlygyarapodás
- fejtetői kopaszodás
- csontritkulás
- csökkent izomerő
- mellmegnagyobbodás
- prosztata megnagyobbodás, rosszindulatú folyamatok, vizelési zavarok
Hölgyeket érintő változások!
Hormonális változások - szokták mondani - első sorban a hölgyeket érintik. Ennek az oka, hogy a hölgyek életét bizonyos ciklikusság jellemzi, amely erőteljes hormonális hatás alatt áll.
A női szervezet működését alapvetően két fontos nemi hormon befolyásolja.
-
- Ösztrogén, elsősorban a peteérést serkenti, de ezen kívül hatással van minden más szövetre, ahol ösztrogén receptorok vannak. Ilyenek a pajzsmirigy, máj, szív, tüdő, idegrendszer, csontok, erek. Bővebben… Ösztrogén szerepe
- Progeszteron elsősorban a várandóság kialakulásában játszik fontos szerepet. Jelentősége azonban ennél sokkal nagyobb. Legfontosabb feladata ugyanis az ösztrogénhatás ellensúlyozásában van. Ezzel biztosítja a hormonegyensúly fenntartását. Bővebben… Progeszteron a nőkben
- Ösztrogén, elsősorban a peteérést serkenti, de ezen kívül hatással van minden más szövetre, ahol ösztrogén receptorok vannak. Ilyenek a pajzsmirigy, máj, szív, tüdő, idegrendszer, csontok, erek. Bővebben… Ösztrogén szerepe
Kulcsszerepüket alátámasztja az is, hogy előanyagából képződnek az ösztrogén és a férfi nemi hormonokon kívül a gyulladáscsökkentő-, és a stressz hormonok is.
A progeszteron elsősorban a peteérés során megrepedt tüszőkben keletkezik, de kis mennyiségben a mellékvesék is előállítják, illetve a terhesség során a méhlepény is termeli.
Ennek a két hormonnak az egyensúlya képes biztosítani a női szervezet megfelelő működését. Feladataikat kizárólag egymás hatását kiegészítve látják el megfelelően!
Mitől borulhat fel az egyensúly?
-
- A tartósan fennálló stressz vagy állandósult gyulladások miatt, hiszen a progeszteron nagy része a stressz és a gyulladás elhárításához szükséges hormon /a Kortizol/ utánpótlására használódik fel.
- Kimerültség, lelki terhek, érzelmi konfliktusok.
- Szoptatáskor túlzott mértékben termelődött Prolaktin hormon, ami közvetetten gátolja a progeszteron termelődését.
- A helytelen étkezési szokások, túlzott finomított szénhidrátok, állati eredetű termékek, főleg zsírok, valamint magas ösztrogén tartalmú élelmiszerek bevitele pl. szója.
- Vitaminok és ásványi anyagok hiánya.
- A szintetikus ösztrogén tartalmú szerek /Pl. fogamzásgátlók/ szedése.
- Iparilag előállított kemikáliák, vegyszerek, kozmetikumok, élelmiszer adalékanyagok, amik vegyületei az emésztőrendszeren, a bőrön vagy a légutakon keresztül a szervezetbe jutva képesek az ösztrogénkötő receptorokhoz kötődni, és ezzel beavatkoznak az egészséges hormonháztartásba.
Láthatjuk hát, hogy míg a szervezetünk folyamatosan „fogyasztja” a termelődött progeszteront, az ösztrogén megállíthatatlanul áramlik a szervezetünkbe. Ennek köszönhetően létrejön az úgynevezett ösztrogén dominancia.
Bővebben… Ösztrogén túlsúly
Ösztrogén túlsúly okozta panaszok
-
- Nőgyógyászati panaszok
-
- Menstruációs panaszok /rendszertelen, fájdalmas, görcsös, darabos, vagy pecsételő vérzés/
- Mellfeszülés, mellcsomók, ciszták,
- Méhnyálkahártya túlburjánzás
- Endometriózis, petefészek ciszták, mióma,
- Kismedencei gyulladások
- Meddőség, vetélés
- Rosszindulatú elváltozások
- Korai menopauza
-
- Vércukorszint ingadozás, édesség utáni vágy, inzulin rezisztencia.
- Blokkolja a pajzsmirigy hormontermelését.
- Növeli a testzsír mennyiségét, súlygyarapodás, főleg a csípő és hasi tájon.
- Immunrendszer gyengesége, allergiára való hajlam.
- Kimerültség, alvászavarok, erőtlenség, hangulatingadozások, szorongás, depresszió, pánikbetegség kialakulását idézheti elő.
- Migrének, ödémák kialakulása.
- Pattanások, szőrösödés, hajritkulás.
- Növeli a vérsűrűséget, ezzel a vérrög képződés kialakulásának esélyét.
- Csökkenti az érrendszer tónusát, /érfal elvékonyodik, kitágul/
- Növeli a méh, mell és petefészek rák kialakulásának esélyét.
- Nőgyógyászati panaszok
Elhúzódó, megoldhatatlannak tűnő problémák esetén érdemes megismerkedned a kifejezetten az egészséges hormonokért létrehozott 8 hetes mentorprogrammal.
Miként ellensúlyozza mindezt a progeszteron?
-
- Helyreállítja a szövetek oxigén szintjét, ezzel lassítja az öregedést.
- Normalizálja a vérsűrűséget, /nincs vérrögképződés/.
- Támogatja a pajzsmirigy megfelelő működését.
- Természetes antidepresszáns.
- Természetes vízhajtó.
- Segít a testzsír energiává való átalakulásában, így a testsúly helyreáll.
- Normalizálja a vércukorszintet.
- Helyreállítja az érrendszer tónusát.
- Segíti a gyulladások és a stressz csökkentését.
- Megelőzi és gátolja a nőgyógyászati daganatok kialakulását, és a sejtek túlburjánzását.
- Megállítja és visszafordítja a csontritkulást.
- Csökkenti a nőgyógyászati panaszokat: szabályozza és kordában tartja a méh nyálkahártyájának növekedését, segít normalizálni a petefészek működését, és a menstruációs ciklust, valamint elengedhetetlenül fontos az embrió fogantatásához, életben maradásához, és egészséges növekedéséhez.
- Segít az ekcémák, pattanások, hajhullás megszüntetésében
Hogyan tudjuk segíteni műszeres állapotfelméréssel hormonegyensúly helyreállását?
Számtalan dolog okozhatja a hormonegyensúly felborulását. Stressz, gyulladások, helytelen étkezési szokások, szervezetet feleslegesen terhelő hormonszerű vegyületek, ásványi anyagok hiánya stb…
Állapotfelmérés során lehetőségünk nyílik arra, hogy a szervezetben lévő terhelő anyagokat, illetve rejtett makacs gyulladások okát megtaláljuk, és megszüntessük. Ezzel a termelődő progeszteron molekulákat felszabadíthatjuk, így csökkenthetjük a kialakult ösztrogéndominanciát. Ezentúl lehetőség nyílik arra, hogy amennyiben a szervezet igényli progeszteron szintet természetes forrásból pótoljuk.
Hogyan tudjuk segíteni az ösztrogén dominancia felszámolását, és a férfiakat is érintő hormonegyensúly zavar helyrebillenését?
Mivel az ösztrogén zsíroldékony hormonjaink közé tartozik, komoly mennyiségben képes felhalmozódni a zsírszöveteinkben. Emiatt nem is egyszerű a „fölösleg kiürítése”.
A megoldás tehát a szervezet progeszteron szintjét kell növelnünk olyan mértékben ami, már ellensúlyozza az ösztrogén hatását.
Bővebben…Ösztrogén túlsúly felszámolása
Egyénre szabott konkrét megoldások és további információk: