Ne hagyd, hogy az álmatlanság irányítson, tippek a jobb alvásért!
Mindannyian másképp képzeljük el az ideális nyaralást. Van, aki imádja a hegyeket bejárni, városokat felfedezni, mások viszont a vízparton szeretnek lazítani, egy jó könyv társaságában.
Bármelyik táborhoz is tartozol, van egy dolog, amire biztosan szükséged van:
Végre kipihenni magad!
Sajnos azonban ez sokaknak még nyaralás közben sem sikerül. Hiába menekülsz el a mindennapi stressz elől, ha az alvásod továbbra sem pihentető. Nehezen alszol el, vagy az éjszaka közepén felébredsz, és álmatlanul forgolódsz órákon át. De az is lehet, hogy hajnalban megébredsz, és hiába próbálkozol, nem bírsz visszaaludni.
Végül felkelsz, de mivel nem pihented ki magad, az egész napod tönkremegy. Ideges és türelmetlen leszel, sőt, még a fejed is megfájdulhat. Tudom, munka közben már megszoktad, hogy nehezen alszol, de most, amikor végre van időd pihenni, pont most nem megy?
Ez roppant bosszantó! Az a 3-5 óra alvás édeskevés, főleg amikor minden lehetőséged adott lenne a pihenésre.
Miért fontos tehát, hogy jól aludjunk, és hogyan lehetne javíthatani az alvás minőségén?
Kezdjük az alapoknál!
Köztudott, hogy alvás közben regenerálódik a szervezetünk. Az, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, egyénfüggő, de általában 6-8 óra szükséges a teljes pihenéshez.
Ha huzamosabb ideig kevesebbet alszol, jönnek a pszichés problémák: ingerlékenység, hangulatingadozás, feledékenység, koncentrációzavar.
És ha ez még nem lenne elég, egy idő után fizikai tünetek is megjelenhetnek: ingadozó vérnyomás, hormonproblémák, sőt, még hízni is kezdhetsz, pedig semmit nem változtattál az étrendeden.
"Bónuszként" felborul a cukorháztartásod, és minden kósza fertőzésre érzékeny leszel. Előbb-utóbb eléred azt az állapotot, hogy félni fogsz az estéktől. Félni attól, hogy megint hiába próbálod kialudni magad, nem fog sikerülni.
Miért nem tudsz aludni?
Nézzük az alternatívgyógyász praxisomban tapasztalt leggyakoribb okokat:
-
-
Ha nem tudsz elaludni, mert folyamatosan kattog az agyad, akkor egészen biztos stressz van a háttérben.
-
Ha nem pörögnek a gondolataid, „csak” nem tudsz elaludni, akkor valószínüleg nem termelődik elég melatonin hormonod.
-
Ha jéghidegnek érzed a lábad és az nem hagy elaludni, akkor a pajzsmirigyed lustán működik.
-
Ha az elalvást hátfájás, gyomorfájás, gyomorégés nehezíti, akkor lehet, hogy refluxod van.
-
Ha elalszol, de éjszaka 1 és 3 óra között rendszeresen felébredsz, és nem tudsz visszaaludni, esetleg tompán feszít a fejed, és feszültnek érzed magad, akkor a vérnyomásod szaladt fel.
Ezt nagyon fontos kezelni, mert komoly következményei lehetnek! Fontos kideríteni az okot, és érdemes egy májtisztításon is elgondolkodni. Ha ugyanis a májad nem tudja a méregtelenítő feladatát ellátni, az hosszútávon vérnyomás problémákhoz vezet. -
Ha csatakosra izzadva heves szívdobogásra ébredsz, vagy ha nem igazán tudod mi ébresztett fel, de úgy érzed, hogy éhes vagy, esetleg a homlokodon tompa fejfájást érzel, akkor egészen biztos, hogy a vércukrod vacakol.
-
Ahogy megmozdulsz, és azonnal végig fut rajtad a hőhullám, lever a víz, hol lerúgod, hol magadra húzod a takarót, akkor a változókor szele ért el.
-
Ha végigalszod ugyan az éjszakát és mégis fáradtan ébredsz, akkor lehet, hogy apnoéd, vagy éjszakai légzéskimaradásod van, emiatt az agyi sejtjeid nem kapnak elég oxigént.
-
Ha hajnalban megébredsz és sehogy sem tudsz visszaaludni, akkor a mellékveséd kezd kimerülni.
-
Ha pedig igazán nincs semmi fizikai kísérő tüneted, csak álmatlanul forgolódsz, akkor lehet, hogy nyomelem, vagy omega3 hiányod van.
-
Lehetne még sorolni a háttérokokat, de most inkább nézzük, néhány általános és konkrét ötletet, hogy
Mit tehetsz a jobb alvásért?
-
- Mozogj rendszeresen! A testmozgás javítja a keringést, stabilizálja a vércukorszintet, csökkenti a vérnyomást és a stresszt – mindezek pedig segítenek jobban aludni.
A mozgás mellett a keringés javításában komoly szerepe lehet az illóolajok közül a fenyő és az eukaliptusz illóolajok párologtatásának. Ezek serkentik a vér áramlását és támogatják a légzést is. - Figyelj az étkezésedre! Ökölszabályként estére kerüld az édességeket, mert felborítják a vércukorszinted, ami álmatlan éjszakákhoz vezet.
Ha mégis úgy alakul, hogy nem tudod kikerülni, akkor érdemes bevetni a Smart&Sassy, vagy a Meta PWR cseppeket a nasik mellett, hogy meggátoljuk a vércukorszint hirtelen megemelkedését! - Pótold a hiányzó nyomelemeket és vitaminokat! Az Omega3 zsírsav elengedhetetlen, ha jól akarsz aludni. Ehhez számtalan készítményt találsz. Nálam első helyen a doTerra vEOmega, vagy a xEOmega kapszulák vannak.
- Csökkentsd a stresszt gyógynövényekkel, vagy illóolaj tartalmú készítményekkel.
Én erre nappal a doTerra Balance illóolaj keveréket, estére pedig a Serenity keveréket szoktam ajánlani. Durva panaszok esetén szeretem ezeket kiegészíteni a Vetiver illóolajjal. Ez szerintem meglehetősen hatékony a stressz oldásában. Nem teszi kótyagossá az agyad, de lenyugtat, és helyreteszi a gondolatokat.
- Mozogj rendszeresen! A testmozgás javítja a keringést, stabilizálja a vércukorszintet, csökkenti a vérnyomást és a stresszt – mindezek pedig segítenek jobban aludni.
-
- Tartós alvászavar esetén mindenképp fontosnak tartom a máj tisztítását. Ehhez a leghatékonyabb segítség a Zendocrine kapszula alkalmazása. Egy havi kúra már csodákra képe.
-
- Ha pedig felmerül az apnoe kérdése, vagyis légzéskimaradást érzékelnél, akkor párologtasd napközben és éjszaka is az eukaliptusz vagy az Air keveréket! Készíthetsz belőlük balzsamot, amit éjszakára a mellkasodra és a tarkódra is érdemes felkenni.
- Szükség esetén szóba jöhet a Melatonin pótlása. Ez a hormonunk szabályozza a belső óránkat (vagyis a cirkadián ritmust).
A melatonin szintet sok minden befolyásolja. Mennyisége csökken az életkor előrehaladtával, az ösztrogénszint csökkenésével, de termelésére kihat a váltott műszakban végzett munka, a dohányzás, vagy az alkoholfogyasztás is.
Érdemes kipróbálni. Nem kell hónapokig szedni, de az az 1-2 hét, amíg fogyasztod, pont elég lehet arra, hogy helyre billentse a felborult alvás- ébrenlét fázist.
- Ha pedig felmerül az apnoe kérdése, vagyis légzéskimaradást érzékelnél, akkor párologtasd napközben és éjszaka is az eukaliptusz vagy az Air keveréket! Készíthetsz belőlük balzsamot, amit éjszakára a mellkasodra és a tarkódra is érdemes felkenni.
Ne vedd félvállról az alvászavart!
Rengeteg betegség forrása, vagy vészjelzése lehet. Hidd el, megéri odafigyelni rá!
Ha pedig az alvázavar tartósan fennáll és ebbe már nagyon belefáradtál, kérd a teljes szervezeted komplex műszeres átvizsgálását! További infók és bejelentkezési lehetőség itt>>
Szerző
Batta Ágnes
Természetes Gyógymódok Tanácsadója
Diplomás Higiénikus
Honlap: www.alternativgyogyasz.hu
2024.08.25
Címkék: alvásproblémák
Kapcsolódó cikkek
Szeretnél magyarázatot kapni, megfoghatatlan panaszaidra?
Szeretnéd megtudni, hogy tüneteid hátterében vajon a hormonok játéka áll?
Töltsd ki a tesztet, és azonnal megkapod a választ!
Az értékelésből kiderül:
- mit tehetsz, hogy ne alakuljanak ki a komolyabb tünetek,
- milyen laboratóriumi vizsgálatokat érdemes elvégeztetned,
- milyen alternatív lehetőségekkel tudod a panaszaidat legyőzni,
- hogyan tudod megszüntetni a kialakuló hormonális egyensúly zavart.
Utóbbi írások
- Ági egészen máshogy közelíti meg a testben rejlő problémát
- Ne hagyd, hogy az álmatlanság irányítson, tippek a jobb alvásért!
- Az egészséges napozás ABC-je
- Mi történhet, ha nem iszol megfelelően?
- Szúnyogok, egyre nagyobb a veszély!