A tejfehérje pótlása


A bélgyulladások hátterének vizsgálatakor sok esetben fedezhetünk fel élelmiszerekkel szembeni érzékenységet. Ezt meg kell különböztetnünk a klasszikus allergiától.


Ebben az esetben ugyanis a szervezet nem termel az adott élelmiszer fehérjéjével szemben ellenanyagot, de az bélgyulladást vált ki, ami emésztési és felszívódási zavarokhoz vezet. Ezt hívjuk enteropátiának. 


Sajnos ezt a klasszikus vérvizsgálattal (nutritív panell) nem lehet kimutatni. Ez okozza az ellentmondást a hivatalos allergiavizsgálat és a Foodtest vagy a természetgyógyászok által mért élelmiszerérzékenységi vizsgálatok között.


A mérés során a legnagyobb riadalmat a gabonafehérjékkel és a tejfehérjékkel szembeni érzékenység okozza. Ezek pótlására, vagy helyettesítésére szeretnék néhány tanácsot adni. Mivel a tejfehérje érzékenységgel sokan nincsenek tisztában, ezért szeretném itt is kiemelni: A tejfehérje (kazein) nem azonos a tejcukorral (laktóz)!


Sokszor futok bele, hogy amikor a tejfehérje érzékenységről beszélünk, megkérdezik, hogy laktózmentes tejet lehet-e inni? A válasz tömören: Nem lehet! A laktózmentes tejből a tejcukrot kivonták, (illetve tejcukorbontó enzimet kevernek hozzá!) de a tejfehérje benne van!


Nézzünk néhány helyettesítési lehetőséget


  • Tejfehérje helyettesítésére növényi zsírokból készült terméket lehet használni. Ezek sajnos főként hidrogénezett zsírokból készülnek, de legalább nem tartalmaznak tejfehérjét! Ilyenek lehetnek például a tejföl helyett a Dr. Oetker Vegánkrém, VegaJó Vegaföl, vagy növényi tejszínek, mint a Mandula-, Zab-, kókusz-, vagy a rizstejszín. Ezeket be lehet szerezni a Herbaházban, vagy a Metró áruházban, vagy nagyobb szupermarketekben.

  • A sütik és nyalánkságok elkészítéséhez a paleo termékek közül a Soyatoo felverhető kókuszhabtejszít javaslom. Főzött krémekhez pedig szója-, rizs-, mogyoró-, mandula-, zab-, vagy kókusztejeket ajánlanám. Ezeket szintén be lehet szerezni a Herbaházban, vagy a nagyobb üzletekben: Spar, Auchan, Tesco, Metro stb.

  • Tudom ez kicsit visszásnak tűnik, de a margarin fogyasztását semmilyen formában nem javaslom. Helyette vagy az igazi /fermentált, vagyis hagyományos módon elkészített/ vaj, ghii, vagy a kókuszzsír ajánlott. Érdemes kipróbálni. Kiválóan lehet szendvicsekbe tenni és nagyon jól lehet sütni is vele. Többször felhasználható, mert jobban bírja a hőt, mint a napraforgó, vagy más finomított olajok, illetve azokból készült margarinok és nincs mellék íze!

  • Sajtok helyett ma már többféle vegán sajt között válogathatunk. Ilyen vega sajt készítő termékcsalád a már fent említett Fino Vegajó, vagy a Violife, amik termékpalettáján trapista, mozarella, camamber, cheddar, feta jellegű tömbös, szeletelt vagy krémes jellegű sajtokat is találhatunk. Ezek fogyasztását is csak korlátozottan javaslom, mert bár kazeint és laktalbumint, vagy tejsavó fehérjét nem, de hidrogénezett zsiradékot nagy mennyiségben tartalmaznak!

A Herbaház, ahol a tehéntejmentes termékeket be lehet szerezni, Budapesten, a Százados úton van a Papp László sportaréna közelében. (Az 1-es villamos pont ott tesz le.)

 

Ha nem szeretnél hidrogénezett, tartósítószerekkel és adalékokkal kiegészített növényi zsírokból készült növényi italt fogyasztani, érdemes venni egy nagy levegőt és beruházni egy növényi italkészítő készülékbe.

 

Én két növényi / gabona tejkészítő termékcsaládot ismerek az egyik a Midzu, a másik a Vegital készülék. Mindkettőhöz sok receptet és videót lehet találni az interneten.


Ezekkel a készülékekkel nem csak nagyon finom növényi tejet tudsz fillérekből készíteni, hanem felverhető kókusz tejszínt, főző tejszíneket, krém leveseket, forró csokit, pohárkrémeket, tejberizst stb.

 

Íme egy recept egy egyszerű és ízletes tej készítéséhez


Hozzávalók: ½ dl (½ mérőpohárnyi) rizs, ½ dl (½ mérőpohárnyi) kókuszreszelék, 1 evőkanál kókuszzsír, mokkáskanálnyi só és 1,3 liter víz. Még bele szoktam tenni 2-3 szem tisztított mandulát is. (kb. 130 Ft) Mindezeket be kell tenni a készülékbe és a megfelelő program elindítása után kb. 30 perc alatt elkészül a garantáltan laktóz és tejfehérje mentes tejünk.

 

Bővebb tájékoztató a készülékekről
http://gabonatejkeszito.hu/MIDZU
https://www.vegital.hu/


Szerző

Batta Ágnes

Természetes Gyógymódok Tanácsadója
Diplomás Higiénikus

Honlap: www.alternativgyogyasz.hu 

 

Vissza az oldal tetejére

-