Emésztőrendszer rövid áttekintése

Az emésztőrendszer hivatott a táplálék felvételére, a tápanyagok lebontására és 

felszívására, a salakanyagok kiválasztására.

1 tapcsatorna reszei_300x333.jpg

A táplálék fogadása és elsődleges feldolgozása már a szájüregben elkezdődik. Innen a falat az izmos falu nyelőcsövön át lekerül a gyomorba. 

A gyomor bemenete egy izmos gyűrű, ami csak akkor nyílik meg, amikor a nyelőcső perisztartikus mozgásával a falat ide jut. Amikor a falat bekerül a gyomorba, ez a gyűrűs izom visszazáródik és normál esetben nem is nyílik meg mindaddig, amíg a szájüreg felől a következő adag étel meg nem érkezik.

 

A gyomorban a táplálék elkeveredik az emésztő enzimmel és az enzim működéséhez szükséges agresszív sósavval. Ezzel megkezdődik a fehérjék emésztése. Ez majd a vékonybélben fejeződik be a többi tápanyag lebontásával együtt.

A gyomornedvvel alaposan összekevert, már részben emésztett táplálék a gyomor erős záróizmának időszakos megnyílásakor jut tovább a vékonybélbe.

 

A gyomor ürülését részben idegi, részben kémiai ingerek szabályozzák. Az idegi szabályozás feladata, hogy megakadályozza, hogy egyszerre túl nagy mennyiségű tápanyag kerüljön a patkóbélbe. A kémiai szabályozás addig nem engedi a gyomor további ürülését, amíg a gyomornedv miatt a nagyon savas táplálékot a lúgos vegyhatású bélnedv nem közömbösítette.

Ezen kívül a gyomortartalom továbbjutását gátolja még az is, ha a vékonybélben nagyobb mennyiségű zsír halmozódik fel.

Ebben az esetben egy hormon (enterogasztron) szabadul fel, ami lassítja a gyomor perisztaltikáját, (gyomor továbbító mozgását) és a sósav kiválasztását. A gyomorból a táplálékok nem egyszerre ürülnek ki. A legrövidebb ideig a szénhidrátok, a leghosszabb ideig a zsírok tanyáznak a gyomorban.

2 epeholyag reflux_300x288.jpg

 

A vékonybél kezdetén található bélszakasz egy patkó alakot mintáz, aminek homorulatába nyílik a hasnyálmirigy és az epehólyag kivezető csöve. Ezeken a kivezető csöveken ürül a vékonybélbe a májban termelődő epe, valamint a hasnyálmirigy emésztőenzimei is.

Az epe folyamatosan termelődik, az epehólyagban tárolódik, és a táplálék minőségétől függően ürül a patkóbélbe. Feladata a nagy molekulájú zsírok apróbb zsírcseppekké való felaprítása, és a hasnyálmirigy enzimemésztő hatásának fokozása. 

A hasnyálmirigy emésztőenzimei a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék további bontását végzik.

 A vékonybél további szakaszán található bélnyálkahártya mirigyeinek váladéka a bélnedv, aminek feladata, hogy a táplálékban lévő vegyületeket /zsírokat, szénhidrátokat, fehérjéket/ vízben oldódó, felszívódásra alkalmas vegyületekké alakítsa át.


A vékonybél azonban nem csak a táplálékok bontását végzi, hanem azok felszívódásáért is felelős.

3 belbolyhok_300x300.jpg

 A felszívódás a bélbolyhokon keresztül történik, amik a vékonybél távolabbi 

szakaszain találhatók. A bélbolyhok nyálkahártyáján futó kapillárisokon keresztül közvetlenül jutnak a véráramba a vízben oldódó ásványi sók, és a fehérjékből lebomló aminosavak. Ha a bélnyálkahártya sérült, vagy gyulladásban van, az áteresztőképessége megnő. Ennek következtében a még nem kellőképpen lebontott, nagyobb molekulájú fehérjék is a véráramba jutnak, amik allergiás jelenségeket produkálnak. Ezek az allergiás tünetek megjelenhetnek felsőlégúti panaszokkal szénanátha, asztma képében, vagy bőrtünetekkel csalánkiütés vagy ekcémás panaszok formájában.

 

Az emésztőrendszer alsó szakaszán történik a széklet kialakulása, valamint számos vitamin szintetizálása (B vitaminok, K vitamin), valamint a víz és a benne oldott ásványi sók visszaszívása.  


 

Vissza az oldal tetejére

-