Bélfertőzések

belfertozesek.jpg

A bélfertőzéseket mindig a bélrendszerbe kerülő kórokozó mikroorganizmusok (vírusok, baktériumok, gombák, paraziták) alakítják ki.

Normális esetben a tápcsatorna védőmechanizmusa megóvja a szervezetet ezektől a „behatolótól”. Ilyen védelem például a gyomor igen savas közege, vagy a bélrendszer normál baktériumflórája.

 

Hogyan betegíthetnek meg ezek ellenére minket ezek a mikrobák?

 

  • Vannak baktériumok, amik képesek ellenállni a gyomor nagyon savas közegének.
  • Vagy olyan nagy mennyiségben kerülnek a gyomorba, amit már nem tud közömbösíteni és néhány túlélő átjut a védelmi vonalon.
  • Vagy ha étellel kerülnek a gyomorba, mert az közömbösíti a savas közeget, így vígan továbbhaladhatnak a bélrendszer távolabbi területeire.

 

Ha már túljutottak a gyomor savas védelmén, a bél nyálkahártyáján könnyedén megtelepednek, és elszaporodnak. 
Itt azután kellemetlen panaszokat okozva megbetegítenek, és további fertőzéseket generálnak. A kórokozók egy része képes arra is, hogy a betegség lezajlása után akár hónapokig is megbújjanak a bélrendszer rejtett zugaiban. Ilyenkor markáns tüneteket nem okoznak, de a bélhámot állandó gyulladásban tartják, ezzel rontják az emésztési és felszívódási folyamatokat. Ezen kívül, bár csökken a szaporodásuk, de a fertőzőképességük megmarad. 

 

Vissza az oldal tetejére

-