Felső légúti tünetek

A felső légúti megbetegedéseket döntő többségében valamilyen kórokozó mikroorganizmus (vírus, baktérium) okozza. A tünetek kialakulása attól függ, hogy ezek a kórokozók milyenek, és elsősorban hol telepednek meg:

felsoleguti tunetek 1.jpg 

  • Ha a mikrobák a gége területén jelennek meg először, torokgyulladás alakul ki, aminek jellemzője a garat képletek vörössége, a fülbe sugárzó nyelési fájdalom, esetleg fülfájás és a nyirokcsomók duzzanata lesz. 
  • Ha a gyulladást baktérium alakítja ki, a mandulák gennyessé válnak, illetve tüszők jelennek meg rajtuk. Ez erős torok fájdalommal, komoly nyelési nehézséggel és sokszor magas lázzal jár. A torokképletekben megjelenő gennyes elváltozás miatt kellemetlen szájszag és szájíz is kialakulhat. Megjelenik a gennyes torok és mandulagyulladásra jellemző a kínzó köhögés, amit köpetürítés is kísér.
  • felsoleguti tunetek 2.jpgA gyulladás ráhúzódhat a hangszálakra is. Ilyenkor az általános tünetek mellett száraz kínzó köhögés és rekedtség alakul ki. Gyakran a rekedtség olyan mértékű lesz, hogy a betegnek napokra teljesen el is megy a hangja.

 

Ha a tünetek hosszú ideig fennállnak, a fokozott nyákképződés miatt romlik az orr-, és orrmelléküregek kiürülése, és szellőzése. A megduzzadt nyálkahártyákon bakteriális felülfertőzések alakulnak ki, ami arcüreg és homloküreg gyulladáshoz vezethet. Ilyenkor a kezdetben még vízszerű orrváladék eleinte sárgás – zöldes színűvé és igen kellemetlen szagúvá változik. A garat falán lecsurgó váladék pedig gyakorta hányingert, hányást válthat ki.

 

Vissza az oldal tetejére

-