Leggyakrabban előforduló vesekőfajták

Kálcium-oxalát tartalmú kövek:

A legsűrűbben előforduló kőfajták. A keletkezésükben szerepet játszhat anyagcserezavar, mellékpajzsmirigy túlműködés, gyógyszerek szedése, A-, és D vitamin túlzott fogyasztása, nagy mennyiségű C és kevés B vitaminfogyasztás. A spenót, rebarbara, cékla, tea, csokoládé és kakaó sok oxalátot, azaz sóskasavat tartalmaz, ezért az oxalát-kővel kezelteknek ezen ételek fogyasztása csak mértékkel ajánlott.

 

Struvit /Magnézium-ammonium-foszfát/ kövek:

Általában hölgyeknél alakul ki húgyúti fertőzések után keletkezik. A húgyúti fertőzéseknél elszaporodott baktériumokban képződő ureáz enzim hatására alakulnak ki. A struvitkövek rendkívül gyorsan nőnek, leggyakrabban ezek képezik az egész vesemedencét kitöltő, úgynevezett korallköveket.


Húgysavkő:

Kifejezetten anyagcserezavar következtében képződik. A húsok bontásakor keletkezett húgysav felszaporodása okozza a kő kialakulását. A húgysavkőre hajlamosak purin aminosavban szegény ételeket kell, hogy fogyasszanak. Ezért állati belsőségeket, a hús- és kolbászárukat, az olajos szardíniát és a hüvelyeseket kerülniük kell.


Cisztinkő:

Szintén anyagcserezavar okozza a kialakulását. Ebben az esetben a fehérjék lebomlásakor keletkező cisztin szaporodik fel a vizeletben, ami kristályképződéshez vezet. Ez lehet örökölhető és szerzett betegség is.

 

Vissza az oldal tetejére

-