Máj terheltsége

A májban rendkívül bonyolult biokémiai folyamatok sorozata zajlik le. Ennek során a szervezetbe került méreganyagok kiválasztódnak, és az epe közvetítésével a bélrendszeren keresztül széklet formájában kiürülnek.


Mik terhelhetik a szervezetünket, és hogyan kerülhetnek a máj területére?

 

Elsősorban méreganyagok:

Ilyenkor sokan az alkoholra, vagy a drogokra gondolnak. Pedig a lista igen változatos.

máj terheltsege 1.jpg

  • Szájon át  kerülnek testünkbe például a gyógyszerek, élelmiszer adalékanyagok, ízfokozók, ételszínezők. Ezek a tápcsatornán keresztül a száj-, vagy a bélrendszer nyálkahártyáin felszívódva kerülnek a keringési rendszerünkbe, és jutnak el a májsejtekig.
  • máj terheltsege 2.jpgBőrön keresztül is felszívódnak ártalmas kemikáliák. Jellemző rájuk, hogy nagyon kis molekulájú vegyületek, amik könnyedén átjuthatnak a bőr hámsejtjei között, és a véráram útján eljutnak a létfontosságú szervekhez, valamint a májba is. Ilyen vegyületeket találhatunk  többek között a  minden nap használt kozmetikumokban, tisztítószerekben, krémekben, illatszerekben, vagy a különféle festékekben, oldószerekben.
  •  A légutakon keresztül a szervezetbe kerülő károsító anyagok az orr és a tüdő nyálkahártyáin felszívódva kerülnek a vérkeringésbe, és onnan a májsejtek tisztító folyamataiba. Ezek általában vízoldékony, könnyen párolgó, illékony vegyületek, mint az oldószerek, permetszerek, festék gőzök, üzemanyagok, vagy az illatszerek stb.

 

A szintetikus méreganyagokon kívül terhelhetik a májat még különféle kórokozók /vírusok, baktériumok, paraziták gombák,/ vagy ezek toxinjai, amik a májsejtek károsodását is okozhatják. 

 

Láthatjuk a felsorolásból, hogy alkoholról, drogokról szó sem esett…

Amiket felsoroltam azok a mindennapjaink részét képzik.

 

 

Vissza az oldal tetejére

-