Az akupresszúráról

 

A kínai orvostudomány legősibb, legismertebb és legelterjedtebb kezelési módjai közé tartozik az akupresszúra.

 

Ezzel nem csak a betegségeket gyógyították és gyógyítják a mai napig is, hanem segítették és segítik az egészség megörzését is.

Erre különösen nagy hangsúlyt fordítottak az ókori Kínában. Ezt bizonyítja az is, hogy a korabeli orvosok addig kapták fizetésüket, amíg pácienseik egészségesek voltak. Ha már a betgség felütötte a fejét, bizony fizetés nélkül kellett meggyógyítaniuk betegüket.

A császár orvosai pedig gyakran életükkel fizettek azért, ha az uralkodó megbetegedett.

 

Ez a mai felfogásunknak elég furcsán hangzik. Azonban a korabeli orvosok segítségére volt a Hagyományos Kínai Orvoslás hihetetlen logikus és szerteágazó rendszere. A páciensek állapotának vizsgálatára a pulzusdiagnosztikát alkalmazták, ami az értő gyógyító számára bőséges információt adott.

Ezzel a "diagnosztikai" módszerrel már akkor felfigyelhettek a szervezetben zajló kóros folyamatok kezdetére, amikor az még semmilyen tünetet nem produkált, és nem okozott panaszt. Ekkor még könnyedén visszafordíthatták a lappangó betegségeket.  Gyógyító módszereik között megtaláljuk a gyógynövények rendkívül színes felhasználását, a változatos diétás előírásokat, a különféle mozgásterápiákat, valamint az akupunktúrát és az akupresszúrás technikák alkalmazását.

 

Az akupresszúra latin eredetű kifejezés, amit (acus = tű, pressus = nyomás, összeszorítás ) a tűmasszázs, vagy pontmaszázs megfelelőjeként  használunk. 

Az akupresszúra alapja a szervezetet átszövő energiacsatornák /az úgynevezett meridiánok/ és a rajtuk lévő akupunktúrás pontok ismerete. Ezeknek ingerlésével segíthetjük a pontokhoz tartozó szervek működését, valamint harmonizálhatjuk a szervezetben zajló folyamatokat. 

 

Hogyan tudjuk a megfelelő hatást elérni?


A meridiánokon lévő pontokat elsősorban ujjnyomásos masszírozással, valamint Moxa- és Köpöly terápiával stimuláljuk.

akupresszura1.jpg

 Ezekkel fokozzuk a terület vérkeringését, segítjük a szövetek anyagcseréjét, és serkentjük a helyi immunválaszt.

Összességében jelentősen csökkenthetjük a gyulladásos panaszokat és fájdalmakat.

 

Ezeket a terápiákat a következő problémáknál alkalmazhatjuk sikerrel: 

 

    • Emésztőszervi problémák /puffadás, székrekedés/
    • Légzőszervi panaszok /asztma, arc- homloküreg gyulladás/
    • Anyagcserezavarok /köszvény, elhízás/
    • Allergiás megbetegedések
    • Vérnyomás problémák
    • Immunerősítés
    • Mozgásszervi problémák /lumbágó, isiász, ízületi gyulladás/
    • Visszatérő fejfájás, alvásprobléma, kimerültség, stressz
    • Vizeletkiválasztó rendszer betegségei /hólyaghurut/ húgyhólyaggyulladás, vesekő
    • Női- férfi betegségek

 

Mi is az a köpöly terápia, amit a meridián pontok stimulálására alkalmazunk? 

 

kopoly.jpgA köpölyözés egy ősi kínai technika, melynek során köpöly- pohárral helyi vákumot képeznek a bőr és az alatta elhelyezkedő felszíni izomzaton. Hatására a vérkeringés fokozódik, a hajszálerek kitágulnak és így a helyi anyagcsere intenzívebb lesz. Ennek köszönhetően a szövetek oxigén ellátása nő, az izom ellazul és a fájdalmas területről a gyulladást okozó anyagok a nyirokkeringés segítségével elszállítódnak. 


Ha nagyobb területen szeretnénk a gyulladáscsökkentő, vagy izomlazító hatást elérni, akkor alkalmazzuk az úgynevezett siklóköpölyözést.

Ennél a technikánál a "poharat" a szívóhatás kifejtése közben a bőrön csúsztatjuk. Ahhoz, hogy a poharak a bőrön könnyen mozgathatóak legyenek, illóolajokkal kevert értékes gyógynövény olajokat használok. A mozgás könnyítése mellett az olajok a vákum segítségével a bőr mélyebb rétegeibe jutva segítik a szövetek regenerálódását.


akupresszura3_304x171.jpgAz illóolajok aromaterápiás hatása felgyorsítja a tünetek enyhülését. Ezek a "növényi csodaszerek" két irányból is támogatják a gyógyulást. Egyrészt a bőrön át felszívódva a fájó területen fejti ki gyulladáscsökkentő hatását, másrészt a szaglóhámon keresztül az agy különböző területeire jutva segítik a szervezet működését. Így hatást gyakorolnak a pszichés működésre, valamint a légzési-, keringési-, mozgásszervi- hormonális-, stb. rendszerre egyaránt.


A köpölyözést ma leginkább az ízületi és izom fájdalom enyhítésére, emésztési rendellenességekre, húgyúti és légúti panaszoknál alkalmazzuk.

A másik stimulálási mód a Moxaterápia.

 

Ez egy hővel történő gyógykezelési forma, amivel a test akupunktúrás pontjait stimulálják. 
akupresszura4_304x171.jpg A pontok ingerléséhez leggyakrabban a kínai feketeüröműből készült moxarudat használják. A kezelés során a terapeuta egy meggyújtott végű moxa rúd /kb. szivar méretű és formájú/ parázsló felével a bőrtől kb. 1-2 ujjnyi távolságban az akupunktúrás pontot stimulálja, amíg a bőr ki nem pirul. Így a hőt égés nélkül a megfelelő területre juttatja. A hő intenzitását a beteg állapotának és komfortérzetének megfelelően szabályozzuk. 

 

Az eljárással az akupunktúrás pontok stimulálásán túl fokozzuk a helyi vérkeringést, javítjuk a fájdalmas terület anyagcseréjét, lazítjuk a környékbeli izmokat, csökkenthetjük a krónikus ízületi, és egyéb gyulladásokat.

 

A moxaterápia nagyon hatékony a következő betegségek gyógyításában:

 

    • izommerevség
    • fejfájás
    • krónikus ízületi gyulladás
    • emésztési rendellenesség
    • idegesség
    • nőgyógyászati problémák
    • görcsös, rendszertelen menstruáció
    • terméketlenség 
    • húgyúti megbetegedések 

Az akupresszúrás kezeléseket szükség szerint kiegészítem egyéb masszázstechnikákkal, fülakupunktúrával, az akupunktúrás pontok lézerceruzával történő kezelésével, és diétás tanácsokkal.

 

Bejelentkezek kezelésre

 

Vissza az oldal tetejére

-