5+1 nyári tünet, amit nem érdemes félvállról venni

A nyár a feltöltődés, a szabadság, a könnyedség időszaka, legalábbis annak kellene lennie.

 

De mi van akkor, ha a pihenés után sem érzed magad kipihentnek? Ha a bőröd túl érzékeny, az emésztésed labilis, vagy a nyári lazaságban is csak „küzdesz magaddal”?

 

Összegyűjtöttem neked 5+1 olyan nyári tünetet, amelyeket sokan elintéznek egy legyintéssel. Pedig gyakori megjelenésük már hormonális, immunológiai vagy anyagcsere-problémára utalhat.

 

1. Pihenés után is kimerült maradsz

 

Ha szabadság, alvás, pihenés után is úgy érzed, hogy nem töltődtél fel, az nem lustaság kérdése! Lehetnek olyan élethelyzetek, aminek „kipihenéséhez” nem elég egy röpke hét, de, ha ez a kimerültség hónapokig is eltart, akkor érdemes gyanakodni, hogy valami nem oké.


A háttérben ott lehet a pajzsmirigy alul-működés, rejtett gyulladás vagy a mellékvese kifáradás is. A szomorú, hogy ezek a problémák gyakran rejtve maradnak, mert a rutin orvosi vizsgálatok nem mutatják ki.

 

Mit tehetsz?

    • Használd ki a szabadságodat! Pihenj, aludj, töltődj fel!

    • Ne félj a naptól! Tölts minél több időt reggeli és a délutáni napfényben!

    • Kapcsold ki az esti képernyőket! A média inkább lemerít, mint feltölt.

    • Figyeld meg: valóban pihentető-e az alvásod! Szükség esetén támogasd gyógynövényes készítményekkel, illóolajokkal, amiknek nincs mellékhatásuk!

    • Sétálj, ússz, biciklizz!  A mozgás energiát ad!

 

 2. Puffadás, hasfájás, érzékeny gyomor

 

A nyári étkezések gyakran lazábbak. Ilyenkor gyakoribb lehet a puffadás, hasmenés, ételintolerancia is. De, ha ezek a panaszok már egy ideje ott kísértenek, vagy szinte minden nyáron visszatérnek az már problémát jelezhet.

 

A háttérben lehet bélflóra-egyensúlyzavar, emésztőenzim-hiány vagy gombás túlszaporodás. Ezek pedig könnyen vezetnek pajzsmirigyproblémákhoz, inzulinrezisztenciához vagy immungyengeséghez.

 

Mit tehetsz?

    • Figyelj az ételek frissességére, elkészítésére, tárolására.

    • A tojásos ételek, tejes édességek, majonézes fogások nyáron különösen kockázatosak.

    • A palacsinta ne legyen félig nyers (találkoztam ilyennel a strandon!), a pudingokat, tejberizseket, majonézes ételeket pedig szigorúan aznap elkészítve és a hűtőből kivéve fogyaszd. Ezek helyett jobb választás a friss behűtött gyümölcs.

    • A húsok legyenek mindig jól átsütve, megfőzve. Grillezésnél is figyelj erre!

    • Az ételek mellett fontos odafigyelni arra is, hogy a strand, vagy tó vize is fertőző forrás lehet! Soha nem tudhatod, hogy a melletted pancsolónak vajon mostanság nem volt-e valami jó kis ételfertőzése, vagy a tó, folyó melyik részére eresztik a szennyvizet! Jobb a békesség, NE vedd a szádba és ne nyeld le a medence, vagy a tó vizét!

    • Legalább a szabadság alatt érdemes „megelőzésként” a probiotikumot szedni!

 

Tudom, ezek evidenciák, de érdemes ezekre odafigyelni, ha ki akarod élvezni a jól megérdemelt szabadságodat!


3. Felfázás, húgyúti problémák strandolás után


Sok nőnek minden nyáron legalább egyszer „becsúszik” egy felfázás, illetve húgyúti / női fertőzés. De ha ez rendszeresen visszatér, az nem normális! A fertőzéshez ugyanis nem csak a kórokozók, hanem a fogékony szervezet is kell!


Egy egészséges nyálkahártyán nem tudnak tanyát verni a bacik és a gombák! A nyálkahártyák védekezőképessége pedig függ a hormonális állapottól! Különösen az ösztrogénszinttől és a pajzsmirigy működésétől.


A változókor környékén, vagy csökkent ösztrogénszint, vagy fogamzásgátló szedésekor bizony megnő ezeknek a fertőzéseknek a lehetősége!

 

Mit tehetsz?

    • Húgyúti fertőzéseknél a tőzegáfonya jó, de nem mindig elég. Kipróbálhatod a D-Mannóz-t is.

    • Fontos lehet a hormonális egyensúly rendezése, esetleg fitoösztrogén pótlása.

    • Erősítsd a hüvelyflórát probiotikummal, és az immunrendszert természetes módszerekkel.


4. Leégés, pigmentfoltok, érzékeny bőr

 

Ha gyorsan leégsz, foltosodik a bőröd, vagy új pigmentfoltok jelennek meg, az nem pusztán külsőség. Sokan nem tudják, de a máj működése, az ösztrogén és a pajzsmirigy hormonok egyensúlya, illetve a szervezetben zajló rejtett gyulladások is befolyásolják, hogyan reagál a bőröd a napra.

 

Mit tehetsz?

    • Rendszeresen támogasd a májad működését májvédő növényekkel (pl. máriatövis, articsóka),

    • A kemikáliák helyett használj természetes (fizikai) fényvédőket.

    • Gondoskodj a C-vitamin, E-vitamin, cink és szelén pótlásáról.

 

5. Hangulatingadozás, ingerlékenység


A nyár önmagában is stresszes lehet, gyerekprogramok megszervezése, az utazások, vagy a hőség miatt. De nem kell, hogy ez jobban megterheljen lelkileg a kelleténél.


Ha gyakran érzel indokolatlan érzelem kitöréseket, sírósságot, apátiát, szorongást, hirtelen rád törő ólmos fáradtságot, tudd, hogy annak bizony nem csak mentális oka lehet.


Találhatunk a háttérben bélproblémákat (egyes jótékony baktériumok hiányát), hormonzavarokat (az ösztrogén-progeszteron arány eltolódását, pajzsmirigy működési zavart) vagy épp a vércukor egyensúly problémát.

 

Mit tehetsz?

    • Figyeld magad! Milyen napszakban jelentkeznek az érzelmi kilengések? Kötődik-e étkezéshez?

    • Próbáld egyenletesen tartani a vércukorszintedet! Kerüld a gyakori cukros ételek fogyasztását!

    • Próbáld kikapcsolni a hétköznapi stresszt! A magas kortizol is boríthatja az egész rendszert.

 

+1: Falási rohamok vagy étvágytalanság


A hőség természetesen elnyomhatja az étvágyat, vagy épp falási rohamot válthat ki. Ha ez a szabadság után is folytatódik, az gyakran inzulinrezisztenciát vagy stresszhormon-problémát jelez.


Mit tehetsz?

    • Egyél rendszeresen rostban és fehérjében gazdag ételeket!

    • Kerüld a cukros italokat és édességeket!

    • Figyeled a tested jelzéseit! Az éhség nem mindig a kalóriákról szól! Jelezheti a tested, hogy bizonyos tápanyagok (rostok, nyomelemek, vitaminok) hiányoznak.

    • Ilyenkor segítenek a probiotikumok, a magnézium és a króm pótlása

 

Ezek a nyári tünetek nem véletlenül térnek vissza újra és újra. A tested jelezni próbál, hogy valami kibillent az egyensúlyából, csak éppen meg kell érteni a nyelvét.


Sok nő számol be arról, hogy hiába az alvás, a vitaminok, a diéta, valami még mindig hiányzik a teljes regenerációhoz. És sokszor ez a „valami” nem más, mint a láthatatlan hormonális egyensúlyzavar, amit a hagyományos vizsgálatok általában nem tárnak fel.

 

Ne engedd, hogy elbagatellizálják a panaszaidat!


Egy komplex állapotfelmérésen nemcsak tünetekben gondolkodunk, hanem összefüggéseiben vizsgáljuk a tested jelzéseit. Így végre választ kaphatsz arra, miért nem hozott eddig tartós javulást a gyógyszer, a diéta vagy a pihenés.

 

Jelentkezz be állapotfelmérésre, mert az őszre nem csak új lendület kell, hanem egy jól működő hormonális egyensúly is.

 

További infó>>

 


Szerző

Batta Ágnes

Természetes Gyógymódok Tanácsadója
Diplomás Higiénikus

Honlap: www.alternativgyogyasz.hu 

2025.08.21

 

Vissza az oldal tetejére

 

 

Címkék: napi tanács

 


 

Kapcsolódó cikkek

-