Húgyúti fertőzések

Mint a szervezetünk bármely más területén előforduló fertőzéseket, úgy a húgyutak fertőző megbetegedéseit is mikrobák okozzák. Ezek a szemmel nem látható élőlények (ezeken a területeken jellemzően baktériumok, vagy gombák) bekerülnek a húgycső, a hólyag, vagy akár a vese területére, ott megtelepednek, elszaporodnak és gyulladásokat okoznak. A húgyutakat megbetegítő kórokozók kétféle módon okozhatnak problémát.

 

  • Egyrészt, a külvilágból felkapaszkodnak a húgycsőbe, onnan pedig a hólyagba, súlyosabb esetben a vese területére. Ezekkel az úgynevezett felszálló fertőzésekkel találkozunk sűrűbben.

 

Az ilyen típusú fertőzéseket jellemzően a bélben normál körülmények között is előforduló baktériumok (székletbaktériumok) okozzák.

Ennek részben anatómiai okai vannak, hiszen a végbél és a húgycső nyílása igen közel található egymáshoz. Így a széklettel ürülő baktériumok a húgycső környékén megtelepedhetnek, és a húgycsövön keresztül könnyedén feljutnak a hólyagba, ahol elszaporodva gyulladást okoznak.

 

A tartósan fennálló gyulladás, vagy az agresszívabb kórokozók okozta fertőzés továbbterjedhet a vese irányába. Itt aztán komoly megbetegedést okozhat, ami lázzal, erős hasi, vagy deréktájéki fájdalommal, elesettséggel, esetleg véres vizeletürítéssel is járhat.

 

  • A másik megbetegedési forma, ami jóval nagyobb körültekintést igényel, az úgynevezett hematogén fertőzés.

hugyuti fertozesek 1.jpgEnnek során a kórokozók általában a nyirok és vér útján kerülnek a vesék területére egy távolabbi szervből, például a mandulák felöl. Ezek a kórokozók általában úgynevezett Gramm pozitív gennykeltő baktériumok, amikre jellemző, hogy egy régebben lezajlott gyulladás után gócokban megbújva éldegélnek tovább a szervezetben. Az elsődleges gyulladásokat követően akár hónapokkal, évekkel később másodlagos gyulladásokat generálhatnak a vesékben, az ízületekben, vagy akár még a szívbelhártyákon is.

 

A hematogén úton kialakult gyulladások kezelésénél nem elég csak a húgyútakban zajló megbetegedést kezelni. Fontos a fertőző gócot felkutatni és kiiktatni.

 

Vissza az oldal tetejére

-